Co mohu dělat s ekzémem na obličeji?

Ekzém se nejčastěji objevuje na místech, která jsou méně chráněna kožní bariérou (oblasti se zranitelnější pokožkou), a proto mnoho lidí trpí ekzémem v oblasti obličeje a krku. Jak ekzematici dobře vědí, vznik ekzému nebo chronický ekzém v oblasti obličeje dokáže člověka hodně potrápit, po tělesné i psychické stránce.

Muž s podrážděnou kůží na obličeji

Pokud ekzém na obličeji ovlivňuje Váš život, může Vám lékař doporučit několik způsobů léčby – od lokálně aplikovaných krémů, jako jsou krémy nebo masti s kortikosteroidy, po orálně podávané léky k potlačení zánětu či svědění, případně i alternativní způsoby léčby jako fototerapie. Jestli se rozhodnete kterýkoli z těchto typů léčby podstoupit, je na Vás; pro zvládnutí ekzému v obličeji však můžete udělat i řadu věcí ve svém každodenním životě.

Režim péče o pokožku

Jak jistě víte, suchá kůže je jedním z hlavních příznaků ekzému. U suché pokožky není kožní bariéra tak silná, což znamená, že rychleji ztrácí vlhkost a Vy jste pak náchylnější k zánětu a infekcím. Hydratace Vaší pokožky je tedy pro boj s ekzémem klíčová.

Změkčující přípravky, skupinu zvlhčujících prostředků, které pomáhají snižovat ztrátu vody a chránit pokožku, lze používat několikrát denně (řiďte se doporučeními výrobce nebo Vašeho lékaře) kvůli zajištění stálé hydratace pokožky, nejlépe ihned po umytí, dokud je pokožka vlhká. Existuje mnoho různých typů změkčujících přípravků, od těch nahrazujících mýdlo až po masti, a mohou obsahovat celou řadu účinných látek. Třeba zjistíte, že Vám vyhovují různé změkčující přípravky v různou denní dobu, například hutnější mast večer a lehčí krém přes den.

Žena umývající si obličej

Další tipy pro péči o pokožku

  • Pokud možno si příliš nesahejte na obličej, neboť se tak může rozšířit infekce a podráždit pokožka
  • Udržujte své vlasy čisté, protože nemyté vlasy spočívající na Vaší tváři mohou pokožku zhoršit
  • Protože je pokožka obličeje více vystavena přírodním živlům, možná zjistíte, že musíte své návyky pružněji přizpůsobovat změnám teploty nebo vlhkosti
  • Pokud namísto přípravků v tubách používáte ty v kelímku, nabírejte přípravek čistou lžičkou, nikoli prstem nebo rukou
  • Pokožku vždy osušte jemným poklepáváním, nikoli třením
  • Umývejte se teplou (nikoli horkou) vodou

Make-up

Nosíte-li pravidelně make-up, už jste si zřejmě všimli, že mnoho různých přípravků Vám může ekzém spíše zhoršit, než aby Vám pomohly jej zakrýt. Na začátku zřejmě bude několik pokusů a omylů, než najdete přípravky, které jsou pro Vás nejlepší; vkus i pokožka se totiž u každého individuálně liší, na některé věci uvedené níže je ovšem třeba si dát pozor. Doporučuje se každý přípravek vždy otestovat z hlediska výskytu jakékoli reakce nebo podráždění, než si jej začnete pravidelně aplikovat.

  • Zkuste se držet make-upu, který je hypoalergenní, nekomedogenní (nepodporuje vznik akné) a je určen pro citlivou pleť
  • Parfémy často způsobují podráždění; dívejte se po přípravcích, které jsou neparfemované, nikoli nearomatické, protože nearomatické přípravky mohou stále obsahovat parfemaci
  • Mnoho lidí reaguje na konzervační přísady v přípravcích
  • Nezapomeňte se make-upu vždy zbavit podle doporučení výrobce – zejména oční make-up by se měl vyměnit každé tři až čtyři měsíce, protože oči jsou obzvlášť citlivé
  • Díky používání make-upu na bázi vody nebo vodou rozpustného make-upu je večer snadnější make-up odstranit, a pokožka se tak méně dráždí
  • Před nanášením make-upu si vždy umyjte ruce a štětečky na make-up pravidelně promývejte

Pokud jde o léčbu reakce, je nejlepší se poradit s lékařem o různých možnostech, jako jsou kortikosteroidní krémy, které jsou k dostání v lékárnách nebo na předpis. Po dobu zotavování se z reakce je také nejlepší vyhýbat se slunci.

 

Ekzém na obličeji Vašeho děťátka

Ekzém postihuje ve většině oblastí světa až 20 % dětí a je jedním z nejběžnějších kožních onemocnění. U miminek se ekzém nejčastěji objevuje na tváři nebo na pokožce hlavy a zhoršují ho faktory jako slintání, teplo v létě nebo chlad v zimě, alergie nebo kontakt s dráždivými látkami jako mýdla či některé tkaniny. Mnohá stejná doporučení platící pro dospělé platí i pro miminka s ekzémem, včetně pravidelného koupání v teplé vodě a používání hydratačních nebo změkčujících přípravků. Protože je však pokožka Vašeho děťátka mimořádně jemná, vyplatí se navštívit lékaře, který doporučí ten nejvhodnější postup pro Vás i Vaše miminko.