Miminko ležící na posteli

Informace o opruzení

Bepanthen si dobře uvědomuje, že není nic vzácnějšího než Váš malý poklad. Právě proto se již více než 50 let věnujeme péči o nádherně jemnou dětskou pokožku.

Pokožka nejmenších dětí je tenčí a jemnější než naše a je mnohem citlivější. Má také vyšší hodnotu pH, což zvyšuje její citlivost na dráždivé látky. I když je opruzení pro Vás i Vaše dítě nepříjemné, je překvapivě časté a správnou péčí a případně léčbou se dá zvládnout. Trpí-li Vaše dítě opruzením, nemějte prosím pocit, že jste něco udělali špatně – může se to stát nám všem.

Co je opruzení?

Opruzení se může objevit kdykoli během období, kdy Vaše dítě nosí plenky. Během této doby se s opruzením setkáme u většiny dětí. Opruzení se projevuje jako zarudnutí, boláčky, oteklá místa nebo vyrážka na zadečku, stehnech a genitáliích miminka. Takto postižená kůže může být i horká na dotek.

Pohled z boku na přebalované miminko

Riziko opruzení se s postupujícím věkem miminka mění. Během prvních dvanácti měsíců je opruzení obzvlášť běžné v důsledku častějších stolic a toho, že pokožka miminek je tenčí, prostupnější a má vyšší pH. Dětskou pokožku můžete pomoci před vznikem opruzení chránit kosmetickým přípravkem Bepanthen Care Mast.

Bepanthen Care Mast je určen pro každodenní péči o pokožku zadečku, pomáhá jej chránit před vznikem opruzení. Obsahuje dexpanthenol, který přispívá k obnově přirozené ochranně bariéry citlivé pokožky a udržuje ji jemnou a hydratovanou.

Jaký vliv má opruzení na Vaše děťátko?

Vaše miminko může být neklidné a nespokojené - může plakat, když se jej dotýkáte nebo ho umýváte, a nepříjemné pocity ho mohou v noci často budit.

Co způsobuje opruzení

Miminko plačící při přebalování

Nejběžnější příčinou opruzení je kombinace znečištěných plenek a tření. Jemná pokožka malého dítěte se v kontaktu s přirozenými, avšak dráždivými chemickými látkami v moči a stolici narušuje a stává se podrážděnou.

To pak ještě zhoršuje těsná plenka, která se o kůži tře, čímž ji zbavuje ochranných lipidů, a brání cirkulaci vzduchu.

Pravděpodobnost vzniku opruzení se zvyšuje, pokud Vaše děťátko:

  • Je předčasně narozené
  • Je po očkování
  • Je nemocné
  • Užívá antibiotika
  • Má průjem
  • Odstavuje se od prsu
  • Má dědičnou náchylnost k ekzému

Kdy je lepší zajít k lékaři?

Máma měnící plenku

Mějte na paměti, že opruzení z plenek je překvapivě běžné a většina případů rychle odezní díky správné péči. Trvá-li opruzení již několik dní a vyrážka se šíří i mimo oblast plenky, je-li kůže popraskaná a mokvá nebo má dítě horečku, může jít o příznaky infekce. Jsou poměrně běžné a nemusí být nutně důvodem k panice, určitě se ale poraďte s lékařem.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

 

Bepanthen a Bepanthen Plus jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku dexpanthenol. Bepanthen Plus obsahuje navíc dezinfekční látku chlorhexidin.
Bepanthen Sensiderm je zdravotnický prostředek.
Bepanthen Care Mast a Bepanthen SensiDaily jsou kosmetické přípravky.

 

Bezpečnost a kvalita léčiv

Užitečné odkazy

 

L.CZ.MKT.CC.02.2019.1594