Deník pro zdravou pokožku

Trpíte-li ekzémem nebo jinými kožními problémy, jako je citlivá pokožka, akné nebo podráždění kůže, možná jste si vědomi některých spouštěčů, které mohou odstartovat jejich vznik – například příliš sluníčka, silná mýdla, různé potraviny či třeba jen stresující den. Konkrétně v případě ekzému může ke vzniku přispět nebo jej způsobit celá řada faktorů mimo genetiku, kupříkladu životní prostředí, fyzické dráždivé faktory a alergeny.

Píšící člověk s šálkem kávy

Protože se kožní problémy mohou zhoršit v důsledku takového množství aspektů našeho každodenního života, zaznamenávání do tzv. kožního deníku Vám může pomoci sledovat spouštěče, které na Vás a Vaši pokožku mají vliv. Deník zaměřený na Vaši kůži Vám také může pomoci pamatovat na dodržování prospěšných návyků.

Pamatujte na to, že Váš kožní deník nemá nahrazovat lékařskou diagnózu. Určitě si promluvte s lékařem, pokud Vás cokoli na Vaší pokožce znepokojuje nebo to má vliv na Váš každodenní život. Poraďte se s lékařem, než provedete jakékoli větší změny svých každodenních návyků (např. vyřazení některých potravin ze stravy).

Váš osobní kožní deník

Abyste si udrželi motivaci psát záznamy každý den, musíte si jako u jakéhokoli jiného deníku najít způsob zaznamenávání informací, který Vám bude vyhovovat. To může znamenat, že si budete psát poznámky večer před spaním nebo si zapisovat aktuální informace přes den, nebo i deník v papírové podobě doplněný o poznámky v telefonu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob psaní deníku, měli byste sledovat stav své pokožky i události v průběhu dne, které na Vaši pokožku dle Vašeho mínění mohly mít nějaký vliv.

Žena umývající si obličej

Fyzické dráždivé faktory

Fyzické dráždivé podněty mohou být hlavním faktorem přispívajícím k ekzému a dalším podrážděním kůže. Zaznamenávání věcí, které si na kůži dáváte nebo které s ní přijdou do kontaktu, Vám pomůže tyto spouštěcí faktory sledovat. Níže uvádíme několik příkladů spouštěcích faktorů, na které je třeba si dát pozor:

  • Make-up a štětečky k jeho nanášení plus další přípravky na pokožku jako hydratační přípravky nebo různé mycí gely, které mohou obsahovat dráždivé látky
    • Nezapomeňte pravidelně jemně umývat své štětečky na nanášení make-upu a dodržovat doporučenou dobu, kdy je třeba make-up vyhodit (řasenku byste například měla vyhodit každé 3 měsíce)
  • Přípravky k ošetření pokožky jako krémy na ruce nebo tělo
  • Vlasové přípravky, které také mohou podráždit obličej
  • Parfémy
  • Mýdla a sprchové gely, zejména ty silně parfemované
  • Prací prostředky a/nebo čisticí přípravky u Vás doma
  • U oblečení je třeba věnovat pozornost různým typům tkanin
  • Je také dobré sledovat vše, co si můžete aplikovat na pokožku a pomůže to, když trpíte podrážděním nebo vznikem ekzému, včetně toho, kdy a jak často tyto přípravky používáte

Potraviny

Vznik ekzému či jiné příznaky mohou u dětí i dospělých vyvolávat různé potraviny. Sledujte potraviny, které jíte, a to, zda se u Vás objeví nějaká reakce – vliv některých potravin se u ekzematiků může projevit několik hodin až dní po jejich pozření.

Jako u kohokoli jiného platí, že zdravě se stravovat je důležité pro Vaše celkové zdraví a dobrý pocit. Můžete si promluvit s lékařem nebo i dietologem a požádat o konkrétní doporučení, zde je nicméně několik obecnějších rad:

  • Jezte co nejvíce ovoce a zeleniny – Světová zdravotnická organizace doporučuje sníst minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně, protože jde o vynikající zdroj vlákniny, vitamínů a minerálů, a navíc tak můžete předejít chronickým chorobám, jako jsou některá srdeční onemocnění a rakovina
  • Pamatujte na hydrataci – dospělým se doporučuje vypít 6–8 sklenic vody (nebo jiných nealkoholických nápojů) denně
Přátelé pochutnávající si na rychlém občerstvení

Než se rozhodnete vyřadit některé potraviny ze svého jídelníčku, měli byste si promluvit s lékařem či alergologem, který Vám zařídí odbornou diagnózu a doporučí další postup. Je důležité pamatovat na to, že jídlo nemá vliv na každého, kdo trpí ekzémem nebo jinými kožními problémy, a změny v jídelníčku nepodložené odbornou diagnózou mohou vést k závažnějším problémům.

Věděli jste, že cukr nepatří k faktorům zhoršujícím ekzém?

Stres

Stres může mít dopad na Vaši pokožku a sledování spouštěčů stresu a období stresu ve Vašem životě může nejen ukázat, jak by tyto souvislosti mohly ovlivnit Vás osobně, ale také pomoci Vám naučit se, jak se s nimi vypořádat. Klikněte zde pro další informace o stresu a ekzému.

Návyky spojené s mytím a sprchováním

Je logické, že návyky spojené s mytím a sprchováním – to, jak se staráte o svou pokožku – mohou přispět k různým druhům podráždění kůže. Je užitečné vědět, jestli nějaké změny, které jste ve svých návycích spojených s osobní hygienou provedli, měly vliv na Vaši pokožku; v tomto případě Vám však kožní deník může také pomoci udržovat dobré návyky. Vyplatí se věnovat pozornost například těmto věcem:

  • Má to, jak často se sprchujete, koupete nebo si myjete obličej vliv na podráždění Vaší pokožky?
  • Víte o některých mýdlech nebo změkčujících přípravcích, které Vaší pokožce pomáhají nebo jí vadí?
  • Dodržujete při koupání a sprchování správné návyky, jako je používání teplé namísto horké vody, a osušení kůže poklepáváním?
  • Jak často si saháte na podrážděnou pokožku na těle či na obličeji nebo si ji škrábete? Pokud se snažíte to nedělat, cítíte rozdíl?

Nezapomínejte, že kožní deník rozhodně není náhradou za lékařskou diagnózu; můžete se však díky němu dozvědět víc o svých kožních problémech a začít s nimi samostatně něco dělat.