Struktura a funkce kůže

Bez naší kůže bychom to nebyli my. Chrání nás před vnějším světem, udržuje naši tělesnou teplotu, vytváří klíčový vitamin D a pomáhá nám komunikovat s milovanými osobami. Je však také citlivá a má-li zůstat zdravá, potřebuje naši péči a pozornost.

Struktura kůže

Náš největší orgán se skládá ze tří základních částí:

Vrstvy kůže
  • Nejsvrchnější část kůže představuje epidermis (pokožka) a její povrchová vrstva stratum corneum, která slouží jako bariéra chránící tělo před vnějšími vlivy, jako jsou nízké teploty, UV záření nebo mikroorganismy. Zbylé vrstvy epidermis plní převážně funkci tvorby kožní bariéry. 
  • Dermis (škára) je střední vrstvou obsahující krevní cévy, které zásobují vnější vrstvu. V dermis se také nacházejí vlasové folikuly, potní žlázy a nervová zakončení. 
  • Hypodermis (podkoží) je nejhlubší vrstvou a nejsilnější, nejvyšší vrstvou kůže, která obsahuje tukové buňky. Ty vytvářejí zásobu energie a umožňují termoregulaci lidského těla.

Funkce kůže

Kůže je největším orgánem našeho těla a plní řadu funkcí. Její hlavní úlohou je ochrana, například proti okolním vlivům jako tření, chemické látky a infekce a rovněž proti škodlivým UV paprskům. Vedle ochranné funkce je kůže také naším největším smyslovým orgánem a prostřednictvím nervových zakončení v kůži dostáváme spoustu informací o okolním světě. Vnímáme jejím prostřednictvím teplo, chlad či bolest, ale i uklidňující dotek přátel a milovaných osob.

Rodina na pláži

Další významnou funkcí kůže je pak regulace teploty. V kůži se nachází přibližně 2–5 milionů potních žláz a v horkých klimatických podmínkách dokážeme kvůli ochlazení těla vypotit až 10 a více litrů denně. V chladnu se pak tvorba potu a prokrvení kůže sníží, což pomáhá uchovat stálou teplotu vnitřních orgánů.