Proč kůže svědí?

Kožní reakce v obličeji, červené skvrny, svědění či vyrážku může způsobovat řada různých faktorů. Mohou k nim patřit chronická onemocnění, jako je ekzém, akné nebo rosacea, alergické reakce na něco, co jste snědli nebo se toho dotkli, či dokonce pouhá citlivost na určitou látku jako prací prášek nebo syntetické či hrubé tkaniny. Tyto reakce se mohou objevit také vlivem faktorů životního prostředí, jako je nadměrné sluneční záření slunce, změny teploty či vlhkosti, nebo třeba klimatizace. Na Vaši pokožku může mít vliv i stres.

Citlivá kůže

Zvýšená citlivost pokožky se u dospělých objevuje čím dál častěji. Naštěstí už ale bylo vyvinuto mnoho výrobků, které jsou určeny přímo pro péči o citlivou pokožku.

Své kožní problémy a jejich řešení byste měli nejprve konzultovat s lékařem. Níže jsou uvedeny některé faktory, které mohou přispívat ke svědění nebo podráždění Vaší pokožky, a kroky, které můžete učinit a které pomohou přinést určitou úlevu.

Alergie

Pod pojmem alergie si lze představit přemrštěnou reakci organismu na zcela běžné látky vyskytující se v našem prostředí. Po setkání s alergenem dochází ve tkáni, která se do kontaktu s dráždivou látkou dostala, k imunitní odpovědi. Tato odpověď se pak navenek projevuje jako alergická rýma, astma nebo například svědivý atopický ekzém. Alergickou reakci mohou způsobovat potraviny (například mléko, vejce, arašídy nebo ryby) nebo částečky pylu, roztoči či spory plísní.

Pokud se domníváte, že trpíte alergickými příznaky, kontaktujte svého lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Žena s krémem na obličeji

Další faktory spojené s prostředím

Pokožka obličeje je neustále vystavena působení přírodních živlů, proto není divu, že je to právě ona, která je k podráždění obzvlášť náchylná. K environmentálním faktorům, které mohou vyvolat reakci, patří extrémní teploty nebo nadměrné vystavování se slunečnímu záření, což způsobuje vyrážku známou jako sluneční ekzém, případně spálení sluncem. Vždy používejte opalovací přípravek s ochranným faktorem 30 nebo vyšším a během nejparnějších částí dne se slunci úplně vyhýbejte.

Reakce na kosmetické přípravky

Reakcí na kosmetické přípravky přibývá. Některé výrobky nejsou pro pokožku vhodné. Tyto reakce mohou mít podobu od podráždění až po kompletní alergickou reakci a nejčastěji postiženou oblastí bývá právě obličej. Máte-li citlivou kůži, nové přípravky před použitím vždy otestujte (například na pokožce zápěstí), a máte-li u sebe podezření na reakci na konkrétní přípravek, raději jej přestaňte používat.

Jak napomoci úlevě od svědění a podráždění

Podobně jako u léčby ekzému či jiných kožních onemocnění vedoucích ke svědění a podráždění existuje mimo výše uvedená konkrétní doporučení několik kroků, které Vám mohou dopomoci k úlevě:

  • Místa, která svědí, pokud možno neškrábejte, protože to může zhoršit stav pokožky a způsobit zánět nebo i infekci 
  • Pomoci může přikládání studených, vlhkých obkladů. V případě suché kůže naneste na ještě vlhkou pokožku hydratační přípravek 
  • Používejte jemná mýdla a čisticí prostředky a vyvarujte se veškerých silně parfemovaných produktů. Platí to i pro prací prášky 
  • Přikládání plátků okurky na obličej pomůže hydratovat a zchladit pleť a je velmi osvěžující 
  • Umývejte se vždy jen teplou vodou, nikdy horkou