Jak správně pečovat o tetování a proč jsou strupy dobré

Mnoho lidí, kteří se nechají potetovat, touží ihned obdivovat své tetování v celé jeho kráse. Často se proto snaží zkrátit dobu hojení například odstraňováním povrchových strupů, které se objeví v následujících dnech po vytvoření tetování. Nicméně odstranění strupů může zpomalit hojení, zvýšit riziko bolesti, otoku a infekce, a dokonce i snížit kvalitu tetování. Co tedy udělat s tetovacími strupy? Zde jsou odpovědi na to, jak správně podpořit regeneraci své tetované kůže.

Proč se na tetování tvoří strupy?

Je zcela normální, že se na novém tetování tvoří strupy, ať už krátce po provedení, nebo v následujících dnech. Pokud se neobjeví vážnější příznaky, jakými jsou otok, infekce nebo zánět, není třeba se ničeho obávat. Tetovaná kůže prochází všemi fázemi normálního procesu hojení, jehož součástí je i vznik strupů. 

Co dělat se strupy na tetování? 

Důležité je sledovat proces hojení tetování. Přítomnost strupů je signálem, že vše probíhá správně, pokud jsou strupy adekvátně veliké vzhledem k velikosti tetování. Tzn. nejsou výrazně větší než tetování samotné. 

Proč není vhodné odstraňovat strupy? 

Strupy, zejména v počáteční fázi, jsou důležité pro správné uchycení barvy. Je tedy nezbytné, aby přebytečný pigment, který se nedostal do hlubších vrstev kůže, mohl vyjít na povrch a mohl být vyloučen právě prostřednictvím strupů. 

Jak se vyhnout nepříjemnostem při hojení tetování?

  • Neodstraňujte fólii příliš brzy.
  • Nevystavujte tetování kontaktu s dráždivými látkami.
  • Ponechávejte tetování odkryté tak často, jak je to jen možné. Je důležité, aby tetování zůstalo co nejdéle na vzduchu a mohlo se tak lépe hojit. 

Je také důležité konzultovat následnou péči o tetování s profesionálním tatérem, který vám může poskytnout vhodné rady.  

 

 

Méně bolestivé oblasti těla

Kromě psychologického aspektu a subjektivity vnímání bolesti každého z nás je důležité vzít v úvahu, že existují určité části těla, kde je bolest během tetování méně intenzivní než jinde. Konkrétně se jedná o místa, která jsou dál od kostí. Zde je pokožka silnější, více napnutá, má méně nervových zakončení nebo se jedná o oblast s větším množstvím podkožního tuku.

Vnější horní část stehen 

Přední část stehen má uspokojivou vrstvu tuku a obvykle má málo nervových zakončení. Proto jde o jednu z oblastí, kde zpravidla lidé hodnotí bolest během tetování jako snesitelnou.

Předloktí 

Předloktí má velmi napnutou, silnou kůži, obvykle osvalenou, s nízkou hustotou nervových zakončení. Bolest je obvykle velmi malá nebo střední intenzity. 

Ramena 

Na rameni je málo nervových zakončení a kůže je dobře napnutá. I zde bývá bolest nízká nebo střední.

Bicepsy 

Vnější část paže je u většiny lidí obvykle dost svalnatá a nemá mnoho nervových zakončení. Bolest je tedy obvykle velmi mírná.

Lýtka

Tetování na lýtkách jsou velmi běžná nejen kvůli svému estetickému vzezření, ale také proto, že, stejně jako u stehen, se jedná o místa, kde je kůže napnutá a bohatá na svaly a tuk. Tetování na lýtku většinou způsobí pouze mírné obtíže. 

Ostatní části těla mohou být spojeny s intenzivnější bolestí, opět v závislosti na individuální citlivosti. Buďte obzvláště opatrní na místa s vysokou bolestivostí. Mohou to být: ta, na kterých se nachází málo tuku a jsou tak pod tenkou vrstvou pokožky velice blízko kostí; ta, na kterých se nachází mnoho nervových zakončení; ta, která se nachází na chrupavce. Mezi takové části těla lze zařadit obličej (zejména rty a uši), páteř, podpaží, hrudník a žebra , bradavky a prsa, klouby (kotníky, kolena, zápěstí, lokty), třísla a boky. Pro nohu nebo kotník může být bolest i následná, kvůli kontaktu se zavázanou obuví.