Suchá a citlivá kůže

Suchá a citlivá pokožka trápí děti i dospělé. V dnešní době lze pozorovat rostoucí trend tohoto problému v populaci. Je důsledkem snížené hydratace pokožky z různých důvodů a mnohdy hrozí i poškození kožní bariéry. Zpočátku to nemusí vypadat jako velký problém. Když se stav kůže zhoršuje a k pocitu suchosti se přidá zčervenání a svědění, je potřeba vhodně zasáhnout.

O kůži

Lidská kůže je důležitým orgánem, který tělo chrání před působením vlivů okolního prostředí. Je to velmi důležitá bariéra, která má nejen ochrannou funkci, ale je také zásadní pro zdravou imunitu. Většina z nás ji vnímá hlavně z hlediska estetiky – je-li pružná a jemná či suchá se šupinami a zánětlivými ložisky.

Projevy

Většinu lidí se suchou a citlivou kůží, bez ohledu na věk či pohlaví, trápí nepříjemné pocity, které mohou ovlivňovat i jejich každodenní aktivity. Nejčastěji se suchá kůže projevuje pocitem pnutí či stahování, šupinatěním, svěděním, mnohdy doprovázené zčervenáním. Bolestivé trhlinky jsou způsobené sníženou pružností kůže. Jedná se o začarovaný kruh, který lze vyřešit každodenní a trpělivou péčí o suchou a citlivou kůži.

Ruku v ruce se škrábáním a trhlinkami se zvyšuje riziko infekcí kůže – bakteriálních, mykotických a virových. U drobných prasklinek a poranění s rizikem infekce nebo u sekundárně infikovaných ekzémů je vhodné použít léčivý přípravek Bepanthen Plus.

Někdy dochází přes veškerou vhodnou péči ke zhoršování příznaků a je nutné navštívit kožního lékaře.

Příčiny suché kůže

Faktory ovlivňující suchost a citlivost kůže

  • Fyzikální - vítr, chlad, teplo, nízká vzdušná vlhkost, zakouřené prostředí, nadměrný kontakt s vodou, UV záření. K ošetření kůže po pobytu v chladu, větru nebo na sluníčku je vhodný léčivý přípravek Bepanthen krém.
  • Chemické - detergenty, saponáty, rozpouštědla a další chemické látky používané v práci nebo v běžném životě, lokální (přípravky na léčbu akné, kortikosteroidy) nebo léky k vnitřnímu užití (retinoidy, diuretika, antihypertenziva a další)
  • Biologické - změny způsobené stárnutím kůže, metabolickými onemocněními nebo poruchami (onemocnění štítné žlázy, cukrovka, anémie, poruchy ledvin, poruchy jater, cévní choroby), stres
  • Genetické faktory - vrozené genetické onemocnění kůže a pojivové tkáně

Citlivá kůže

Citlivá kůže a kůže se sklonem k atopiím reaguje často nepřiměřeně vůči běžným látkám a situacím. Při podráždění je patrné začervenání, otok, svědění nebo pocit nepohodlí. Citlivost pokožky je, podobně jako suchá kůže, ovlivňována mnoha faktory a to jak vnějšími, tak i vnitřními.  Také péče o citlivou kůži zahrnuje především každodenní hydrataci. Vhodné jsou minimálně dráždivé přípravky. Ideálně by měl přípravek pro citlivou i suchou kůži obsahovat aktivní látky napomáhající k přirozené regeneraci kůže - např. dexpanthenol či antioxidanty.

I kůže dětí může být citlivější než kůže dospělého člověka. Je tenčí a má zvýšenou propustnost pro kožní přípravky, není totiž ještě plně vyzrálá a má i větší sklony k ekzematickým projevům. Proto je důležité přistupovat k výběru kosmetiky pro děti s velkou opatrností. Je vhodné volit šetrné přípravky bez konzervantů, barviv a parfémů. Při péči o pokožku děťátka při přebalování oceníte kosmetický přípravek Bepanthen Baby, který chrání před vznikem opruzení. Pro péči o kůži celého těla dítěte je vhodný lehce roztíratelný kosmetický přípravek Bepanthen SensiDaily.

Vztah k atopickému ekzém

Suchá a popraskaná kůže není vždy důsledkem atopického ekzému, ale atopický ekzém se tak velmi často projevuje. Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění zapříčiněné nepřiměřenou obrannou reakcí organismu. Podílí se na něm mnoho faktorů, jako je prostředí, dědičnost atd. Základem péče o atopickou pokožku je každodenní promašťování. Jde o velmi důležitou část léčby a samozřejmě se jedná i o prevenci zhoršování onemocnění. Aplikovat není potřeba velké množství krému nebo masti, je vhodnější nanášet jej několikrát denně. Při atopickém ekzému je narušena kožní bariéra a je potřeba ji obnovit. K tomu jsou určeny přípravky, které obsahují hydratační složky a lipidy, které napomáhají plné obnově kožní bariéry. Funkční bariéra totiž brání vstupu dráždivých látek do kůže a nežádoucímu úniku vody. Pokud kůže začne svědit, zčervená a vykazuje projevy počínajícího ekzémů, můžete lokálně místa ošetřit zdravotnickým prostředkem Bepanthen Sensiderm krémem.

Léčba a řešení suché kůže

Suchou kůži jako příznak můžeme řešit jednoduše a to pravidelným promazáváním, tzv. emoliencií. Emoliencia jsou i krémy nebo tělová mléka, která obsahují:

a) Okluzivní složky – nepřímo snižují transepidermální ztráty vody – jsou to např. rostlinné oleje.

b) Fyziologické lipidy – nahrazující úbytek přirozených lipidů. Nedostatek přirozených lipidů je charakteristický při např. atopické dermatitidě, psoriáze a ichtyóze. U stárnoucí kůže je schopnost syntézy lipidů snížená a množství ceramidů kolísá i v průběhu roku (snižuje se v zimě).

c) Humektanty – látky vazbou vody v horních vrstvách epidermis snižují její transdermální výdej. Nejefektivnějším humektantem je glycerin.

d) Dalšími aktivní složky – jako jsou vitamíny, prebiotické složky, antioxidanty.  

Každodenní péče

Jak minimalizovat výskyt suché a citlivé kůže?

  • Omezit kontakt s vodou
  • Omezit používání mýdel
  • Aplikovat emoliencia – alespoň 2x denně
  • Vhodně volit oblečení – vzdušné z přírodních materiálů

Každodenní hygienu je třeba provádět co nejšetrněji. Je důležité vyhnout se kontaktu s horkou vodou, ideální teplota je kolem 33 °C. Po omytí se ručníkem jemně osušte, zbytečně se jím netřete. Co nejdříve po koupeli či sprše ošetříme celé tělo (a to především suchá místa) zvláčňujícím a hydratujícím přípravkem Bepanthen SensiDaily. Sníží se tím ztráty vody z kůže, navíc aktivní složky budou těsně po koupeli nejvíce účinné. Při aplikaci na celé tělo jsou nejvhodnější dobře roztíratelné krémy a tělová mléka s co nejmenším iritačním potenciálem (bez konzervantů, parfémů, barviv atd.). Frekvence aplikace je závislá na stavu kůže. Ideální je používat prostředek, který umožní neomezovanou aplikaci, kdykoliv během potřeby.

Péče o kožní mikrobiom

Málokdo si uvědomuje, že na povrchu kůže žije celá škála mikroorganismů, podobně, jak je tomu například ve střevě. Tyto organismy tvoří na povrchu kůže celý ekosystém (mikrobiom), který je individuální pro každého člověka. Vědeckými studiemi bylo zjištěno, že při onemocnění kůže se právě tento mikrobiom prokazatelně mění. Tohoto poznatku se v současné době využívá ve farmakologii, dermatologii a kosmetice. Již jsou k dispozici emoliencía s prebiotickou složkou – jako je kosmetický přípravek Bepanthen SensiDaily, který udržuje stabilitu kožního mikrobiomu tím, že prospěšným bakteriím poskytuje výživu. Ty pak zpracovávají produkty kůže, jako jsou bílkoviny a tuky a produkují bioaktivní látky (např. volné mastné kyseliny, antimikrobiální peptidy a další bioaktivní složky) a tím brání patogenním mikroorganismům osídlit pokožku a způsobit potenciálně onemocnění kůže. Je proto důležité, aby byl kožní mikrobiom v rovnováze.

Další péče o tělo

Kůže je ovlivňována nejen z vnějšku, ale i z vnitřku. Nestačí se tedy jen starat o naší kůži nanášením vhodných přípravků. Stav naší kůže ovlivníme také snížením stresu, dostatečnou fyzickou aktivitou a pozitivním nastavením mysli. Hydrataci celého organismu, včetně kůže, docílíme správným pitným režimem a vyváženou stravou, plnou vitamínů a tělu prospěšných látek.