Ekzém u nejmenších dětí a batolat

Trpí-li miminka a batolata ekzémem, je to bolestivé a nepříjemné nejen pro ně, ale mimořádně stresující a náročné chvíle zažívají i rodiče. Je velmi těžké dívat se na utrpení svého drobečka, jehož celkovou náladu i spánek narušuje svědění a nepříjemné pocity. Naštěstí existuje několik kroků, díky nimž se Vašemu miminku nebo batoleti může ulevit.

Malé dítě s ekzémem na kotníku

Příznaky u nejmenších dětí a batolat

Ekzém se zpravidla projevuje jako červená svědivá vyrážka a může vést k suché, šupinaté a dokonce popraskané kůži. U nejmenších dětí ekzém nejčastěji začíná na čele, tvářích, bradičce nebo stehnech již v několika prvních měsících po narození. U dětí starších dvou let se nejčastěji vyskytuje v kožních záhybech, jako jsou loketní a podkolenní jamky, za ušima a rovněž na zápěstích, kotnících a rukách.

Příčiny

Ekzém je velmi častým kožním onemocněním a postihuje až 20 % dětí na světě. Přesné příčiny dosud nebyly odhaleny, přestože známe řadu faktorů, které k jeho vzniku pravděpodobně přispívají.

Pokožka malých dětí, zejména miminek, je citlivější na vlivy prostředí než kůže dospělých, a tak se vnější faktory na vzniku ekzému často podílejí. Na vině mohou být veškeré dráždivé materiály od vlny či syntetických tkanin až po nadměrné teplo či mýdla, nebo třeba i sliny na dětském obličeji. Jedním z faktorů je také genetika. Výzkumy ukazují, že k ekzémům jsou náchylnější děti, které mají sourozence či rodiče ekzematika.

Třetí faktor představují alergie, k nimž mohou patřit alergie potravinové nebo alergie na vnější zdroje jako domácí mazlíčci, prach či pyl.

Maminka masírující malé dítě

Jak léčit ekzém Vašeho děťátka

Mnohá z doporučení pro dospělé platí i pro nejmenší děti či batolata s ekzémem. Protože je však pokožka Vašeho děťátka obzvláště jemná, doporučujeme návštěvu lékaře, který může zvolit nejlepší postup, jak pomoci Vám i Vašemu dítěti. Mezitím zde uvádíme několik obecných informací a rad, které by se Vám mohly hodit.

Každodenní koupání v teplé vodě (nikdy v horké) po několik minut pomůže očistit pokožku Vašeho děťátka a zabránit infekci. Bezprostředně po koupeli je velmi důležité pokožku hydratovat a poté ji udržovat hydratovanou celý den – hydratační přípravky, zejména změkčující přípravky, mohou pomoci snížit výskyt příznaků, například ulevit od svědění.

TOP TIP: Přidejte miminku nebo batoleti do koupele ovesné vločky, pomohou zklidnit pokožku.

Důležitá je prevence škrábání – škrábání ekzém zhoršuje, protože poškozuje svrchní vrstvu kůže, a může vést k infekci. Zejména přes noc mohou rukavičky proti škrábání Vašemu miminku či batoleti zajistit lepší spánek a pomoci předcházet tomu, aby se v noci samo poranilo.

 

TOP TIP: V létě může uchovávání přípravku, který používáte pro pokožku Vašeho dítěte, v lednici pomoci při nanášení ochladit a zklidnit jeho pokožku.

Maminka držící malé dítě s ekzémem na tváři

Je-li ekzém Vašeho miminka či batolete závažný, může lékař doporučit různé změkčující přípravky, lokální léky jako steroidní krémy nebo antibiotika s cílem podpořit zhojení pokožky a zamezit nebo vyléčit případné infekce.

Pomoci se zvládnutím ekzému Vašeho miminka či batolete Vám konečně může i zjištění spouštěcích faktorů. Někdy se Vám nepodaří určit, co dané vzplanutí ekzému způsobilo, je nicméně dobré být si vědom konkrétních dráždivých podnětů, které Vašemu děťátku vadí, jako například přílišné teplo nebo používání určitých výrobků. Přestože zde svou roli mohou hrát i potravinové alergie, vždy se poraďte s lékařem o alergologických testech, než ze stravy dítěte vyřadíte jakékoli potraviny.

A co vy?

Když Vaše miminko nebo batole trpí ekzémem, není to těžké jen pro něj – často si své užijí i rodiče. Všichni rodiče vědí, že vidět vlastní dítě trpět je hrozné a v případě ekzému se člověk často cítí bezmocně – a v důsledku toho se můžete cítit ještě hůře.

Je ovšem důležité pamatovat na to, že to není Vaše chyba a že mnozí další rodiče právě procházejí stejným problémem. Může být užitečné oslovit místní sdružení či společnost pro ekzematiky, neboť v rámci těchto sdružení často probíhají podpůrné skupiny pro rodiče, kde si můžete promluvit s ostatními s podobnými zkušenostmi a poučit se od nich.