Drobné popáleniny

Drobné popáleniny, obecně označované jako popáleniny prvního stupně, se často mohou stát doma. Příčin může být mnoho - od nehod v kuchyni po opaření vodou v koupelně. Popáleniny prvního stupně můžeme ošetřit doma pomocí základního vybavení lékárničky, v případě závažnějších popálenin byste však měli navštívit lékaře.

 

Jak poznat, zda můžeme popáleninu ošetřit sami, nebo je závažnější

Muž s pažemi spálenými od slunce

Popálenina prvního stupně je sice bolestivá, lze ji však běžně ošetřit jako drobnou popáleninu. U popálenin prvního stupně je přítomno pouze začervenání a epidermis není poškozena. Přestože je může provázet bolest, zarudnutí nebo otok, nejsou příliš závažné a lze je ošetřit doma. Obecně jsou spojeny s malým rizikem infekce a jizvení.Většina případů spálení sluncem jsou také popáleniny prvního stupně a lze je ošetřovat vesměs stejně jako ostatní drobné popáleniny.

Popáleniny druhého stupně mohou mít i výše uvedené příznaky, ale také růžovou či flekatou kůži a puchýře.

V následujících případech byste měli vyhledat okamžitou lékařskou pomoc:

  • Jakékoli chemické a elektrické popáleniny
  • Pokožka v popálenině nebo jejím okolí je bílá nebo spálená
  • Popáleniny s puchýři na rukách, pažích, chodidlech, nohách, obličeji nebo genitáliích
  • Pokud se někdo hodně nadýchal kouře a projevují se u něj příznaky jako popáleniny v obličeji, sežehnuté chloupky v nose, kašel nebo ztížené dýchání
  • Malé děti a těhotné ženy
  • Jakákoli popálenina větší, než je Vaše ruka

Věděli jste, že drobnou popáleninu nejefektivněji zchladíte studenou vodou, nikoli ledem? Led totiž může pokožku poškodit omrzlinou.

 

Jak ošetřit drobnou popáleninu

  • Zchladit: Nejprve z okolí rány odstraňte veškeré oblečení nebo šperky a popálené místo zchlaďte tím, že na něj přibližně 10–20 minut necháte téct vodu o teplotě mezi 5 °C and 25 °C. Případné malé puchýřky nepropichujte. U spálení od slunce tento krok přeskočte.
  • Ošetřit: Naneste krém, gel nebo pěnu s chladivým a hydratačním účinkem. Když se Vaše kůže popálí, ztratí svoji schopnost dobře si udržovat vlhkost; v důsledku toho je pro Vaši pokožku obtížnější se zahojit a je mimořádně důležité udržovat danou oblast hydratovanou. Kvůli ochraně zranitelné pokožky zakryjte popálené místo sterilní gázou.
  • Podpora: Po dobu hojení udržujte postižené místo čisté a hydratované. Bolest lze tlumit volně prodejnými analgetiky. Bolest by měla ustoupit během 2–3 dnů.

 

Ošetření popáleniny krémem Bepanthen

Krém Bepanthen je určen k léčbě drobných spálenin způsobených sluncem, radioterapií i běžných popálenin nižšího stupně. Bepanthen se lehce roztírá, nezanechává mastný povrch. Krém působí léčivě nejen na drobné lehčí popáleniny, ale i mokvající rány. Krém Bepanthen pomáhá zmírnit nepříjemné projevy drobných popálenin. Obsažený dexpanthenol hydratuje a ránu hojí.