Kojení a vše kolem

Narozením Vašeho miminka začíná nejkrásnější,
ale i nejzodpovědnější část Vašeho života.
Velmi důležitým aspektem tohoto období je kojení - 
kojení či krmení dítěte mateřským mlékem přináší
nejen miminku řadu nenahraditelných výhod.
V této sekci proto najdete spoustu užitečných
informací a rad ohledně kojení a výživy.
Materiály byly zpracovány z brožury Laktační ligy
s jejich laskavým svolením.

10 kroků k úspěšnému kojení

Porodnice by měly být maminkám, nejen ohledně kojení, nápomocné měly by dodržovat těchto 10 základních kroků vedoucích k úspěšnému kojení.

Maminka s miminkem

Zásady kojení v porodnici

Ačkoli je kojení pro matku i dítě přirozeným procesem, především zpočátku je vhodné dodržovat určité zásady, které proces kojení usnadní. 

Kojící maminka

Zásady kojení po propuštění z porodnice

Přečtěte si, jak by dítě mělo prospívat po propuštění domů z porodnice, a jak často a jak dlouho je vhodné kojit.

Kojící maminka

Správné držení prsu a polohy při kojení

V tomto článku se věnujeme technice kojení, popisujeme správné držení prsu a na jaké nejčastější chyby si dát pozor. Představujeme také několik správných poloh při kojení včetně názorných fotografií, aby pro vás bylo kojení co možná nejpohodlnější a nejpříjemnější.

Kojící maminka

Správná technika přisátí a sání

Technice kojení se věnujeme i v tomto článku, tentokrát popisujeme správnou techniku přisátí miminka k prsu a správnou techniku sání. Upozorňujeme na nejčastější chyby, jejich možné následky a jak jim předcházet.

Kojící maminka

Odstříkávání a manipulace s mateřským mlékem

Existuje několik situací, kdy je třeba mateřské mléko odstříkat a vhodně uchovat. Přečtěte si, jak postupovat a jak mléko správně uchovat, aby si zachovalo svou kvalitu a miminko tak mohlo dostat to nejlepší.

Odstříkané mateřské mléko

Pomoc s nejčastějšími problémy při kojení

Kojící maminky se v průběhu kojení mohou potýkat s některými nepříjemnostmi, jako jsou bolestivé prsy, ucpaný mlékovod a další. Přečtěte si o nejčastějších problémech, jejich příznacích a také jak je vyřešit.

Máma s miminkem

Nedostatek mateřského mléka

Nedostatek mléka je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se maminka při kojení může setkat. Přečtěte si, jaké by mohly být příčiny a jak je řešit.

Maminka s miminkem

Jak ukončit kojení?

Odstavování by melo probíhat nenásilně a postupně. Každá maminka by se mela rozhodnout sama a dobře uvážit důvody i termín odstavení.Informace v článku vám pomohou proces ukončení kojení snadno zvládnout.

Máma s miminkem

Zavádění nemléčného příkrmu

Kojení můžete od ukončeného 6. měsíce věku dítěte doplnit příkrmem. Pro co nejhladší průběh zavádění nových potravin vám doporučujeme držet se několika zásad, které najdete v našem článku.

Dítě jí lžičkou