Kojení a vše kolem

Narozením Vašeho miminka začíná nejkrásnější,
ale i nejzodpovědnější část Vašeho života.
Velmi důležitým aspektem tohoto období je kojení - 
kojení či krmení dítěte mateřským mlékem přináší
nejen miminku řadu nenahraditelných výhod.
V této sekci proto najdete spoustu užitečných
informací a rad ohledně kojení a výživy.
Materiály byly zpracovány z brožury Laktační ligy
s jejich laskavým svolením.

Maminka s miminkem

10 kroků k úspěšnému kojení

Porodnice by měly být maminkám, nejen ohledně kojení, nápomocné měly by dodržovat těchto 10 základních kroků vedoucích k úspěšnému kojení.

Kojící maminka

Zásady kojení v porodnici

Ačkoli je kojení pro matku i dítě přirozeným procesem, především zpočátku je vhodné dodržovat určité zásady, které proces kojení usnadní. 

Kojící maminka

Zásady kojení po propuštění z porodnice

Přečtěte si, jak by dítě mělo prospívat po propuštění domů z porodnice, a jak často a jak dlouho je vhodné kojit.

Kojící maminka

Správné držení prsu a polohy při kojení

V tomto článku se věnujeme technice kojení, popisujeme správné držení prsu a na jaké nejčastější chyby si dát pozor. Představujeme také několik správných poloh při kojení včetně názorných fotografií, aby pro vás bylo kojení co možná nejpohodlnější a nejpříjemnější.

Kojící maminka

Správná technika přisátí a sání

Technice kojení se věnujeme i v tomto článku, tentokrát popisujeme správnou techniku přisátí miminka k prsu a správnou techniku sání. Upozorňujeme na nejčastější chyby, jejich možné následky a jak jim předcházet.

Odstříkané mateřské mléko

Odstříkávání a manipulace s mateřským mlékem

Existuje několik situací, kdy je třeba mateřské mléko odstříkat a vhodně uchovat. Přečtěte si, jak postupovat a jak mléko správně uchovat, aby si zachovalo svou kvalitu a miminko tak mohlo dostat to nejlepší.

Máma s miminkem

Pomoc s nejčastějšími problémy při kojení

Kojící maminky se v průběhu kojení mohou potýkat s některými nepříjemnostmi, jako jsou bolestivé prsy, ucpaný mlékovod a další. Přečtěte si o nejčastějších problémech, jejich příznacích a také jak je vyřešit.

Maminka s miminkem

Nedostatek mateřského mléka

Nedostatek mléka je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se maminka při kojení může setkat. Přečtěte si, jaké by mohly být příčiny a jak je řešit.

Máma s miminkem

Jak ukončit kojení?

Odstavování by melo probíhat nenásilně a postupně. Každá maminka by se mela rozhodnout sama a dobře uvážit důvody i termín odstavení.Informace v článku vám pomohou proces ukončení kojení snadno zvládnout.

Dítě jí lžičkou

Zavádění nemléčného příkrmu

Kojení můžete od ukončeného 6. měsíce věku dítěte doplnit příkrmem. Pro co nejhladší průběh zavádění nových potravin vám doporučujeme držet se několika zásad, které najdete v našem článku.